The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

Investors

The page you're viewing is for Turkish (EMEA) region.

Araştırma sonuçları gereksinimlerin tespit edilmesine ve altyapıların iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır

Istanbul, Türkiye [17 Nisan 2018] – Eski adı Emerson Network Power olan Vertiv, global bir araştırmaya dayalı ağ edge kullanım durumları analizi olan ve sonuç kısmında edge uygulamalara yönelik dört ana kullanım tipinin ve bunları desteklemek için gerekli teknolojilerin tanımlandığı Dört Edge Kullanım Tipinin ve Teknoloji Gereksinimlerinin Tanımlanması başlıklı analizini bugün yayınladı. Vertiv’in ağ edge kullanımı uzmanları, bağımsız bir üçüncü şahıs danışmanlık firması ile birlikte 100’ün üzerinde kullanım durumunu tespit etti ve ilk baştaki listeyi, tahmini büyüme, kritiklik durumu ve mali etki kıstaslarını dikkate alarak işletmeler ve edge kullanıcılar üzerinde en yüksek etkiye sahip olan 24 duruma sadeleştirdi.

Uzmanlar, her bir edge kullanım durumu için iş yükü gereksinimlerinin veri merkezli kümelerini ve ilgili performans, bulunabilirlik ve güvenlik ihtiyaçlarını tanımladı. Gecikme, kullanıma hazır olma, ölçeklenebilirlik ve güvenlik dahil özel performans gereksinimlerini şifreleme, kimlik doğrulaması ve yasal uyum ihtiyaçları ile bağlantılı olarak incelediler. Ayrıca, belirli bir ağdaki edge konum sayısını dikkate alarak mevcut veya eski uygulamalar ve diğer veri kaynakları ile bütünleştirme ihtiyacını araştırdılar.

Vertiv’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Giordano Albertazzi, “Edge bilişim çok önemli fırsatlar sunmakla birlikte bir karmaşaya da yol açıyor. Bu araştırmanın amacı önemli edge kullanım durumları ve bunların dijital altyapının tasarım ve işleyişi için neler ifade ettiğine daha fazla açıklık kazandırmak. Edge’in içerik dağıtımından kendi kendine giden araçlara kadar tüm farklı biçimleriyle gerçekten ne anlama geldiğini analiz ederek müşterilerimizin, ortaklarımızın ve paydaşlarımızın edge stratejilerini hızlandırmalarına ve odaklandırmalarına yardım edebiliriz.”

Dört kullanım tipi şunlardır:

  • Veri Yoğunluklu: Bu kullanım veri hacmi, maliyet ve ağ genişliği sorunları nedeniyle veri miktarının ağ üzerinden doğruca buluta veya buluttan kulanım noktasına aktarılmasını elverişsiz hale getiren durumları içermektedir. Örnekleri arasında akıllı şehirler, akıllı fabrikalar, akıllı evler/binalar, yüksek çözünürlüklü içerik dağıtımı, yüksek performanslı bilişim, kısıtlı bağlantısallık, sanal gerçeklik ve petrol ile gaz dijitalleştirmesi yer almaktadır. En yaygın kullanılan örneği ise yüksek çözünürlüklü içerik sunumu olup, Amazon ve Netflix gibi bu konudaki önemli içerik sağlayıcıları maliyetleri ve yavaşlama ve takılmaları azaltmak amacıyla colocation sağlayıcıları ile etkin ortaklıklar kurarak sunum ağlarını genişletmekte ve veri yoğunluklu video yayınlarını kullanıcılarına yaklaştırmaktadır.
  • İnsan-Gecikmeye Duyarlı: Bu kullanım tipi, hizmetlerin insanlar tarafından tüketim için optimize edildiği ve hızın olmazsa olmaz bir özellik olduğu kullanım durumlarını içermektedir. Verilerin gecikmeli olarak sunulması kullanıcının teknoloji deneyimini olumsuz etkilemekte ve potansiyel olarak satıcının satışını ve kârını düşürmektedir. Kullanım durumları arasında küçük perakende, artırılmış gerçeklik, internet sitesi optimizasyonu ve doğal dil işleme yer almaktadır.
  • Makineden Makineye Gecikmeye Duyarlı: Bu kullanım tipinin de en tanımlayıcı özelliği hızdır; döviz alım-satım pazarını, akıllı şebekeleri, akıllı güvenliği, gerçek zamanlı analitiği, düşük gecikmeli içerik dağıtımını ve savunma kuvveti simülasyonunu bu kullanım tipinde yer almaktadır. Makineler verileri insanlardan çok daha hızlı işleyebildikleri için yavaş iletimin sonuçları İnsan-Gecikmeye Duyarlı Kullanım Tipine göre daha ciddidir. Örneğin saniyenin altında sürelerde fiyatların değiştiği emtia veya hisse alım satımlarındaki gecikmeler potansiyel kazanç veya kayıplara dönüşebilir.
  • Hayati Önem - Bu kulanım tipi, insan sağlığı ve güvenliğini doğrudan etkileyen durumları kapsamaktadır. Dolayısıyla, hız ve güvenilirlik hayati önem taşımaktadır. Kullanım durumları arasında akıllı ulaşım, dijital sağlık, bağlantılı/kendi kendine giden otomobiller, otonom robotlar ve insansız hava araçları yer almaktadır. Örneğin kendi kendine giden otomobillerin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için veriler sürekli güncellenmelidir; e-ticaret ve ambalaj teslimatı için kullanılabilecek insansız hava araçları için de aynı durum söz konusudur.

 Vertiv’in Global Edge ve Entegre Çözümler Başkan Yardımcısı Martin Olsen, “Edge bilişim evrilmeye ve genişlemeye devam ederken bizim amacımız ise çok geniş bir yelpazedeki edge uygulamalarını en etkili kullanım tiplerinin merceğinden inceleyerek edge bilişimin geleceğini desteklemek için gerekli kritik altyapıya açıklık ve sadelik kazandırmak. Vertiv, edge uygulamalarını hızlandırmaya ve yerel altyapının belirli bir uygulamanın ihtiyaç duyduğu güvenlik, hız ve kullanılabilirliği sunmasını temin etmeye yardımcı olmak amacıyla her bir kullanım tipine yönelik teknoloji gereksinimlerini tanımlamak için araştırmamızın bu ilk aşamasını temel alacak şekilde çalışmalarını sürdürüyor,” dedi.

Daha fazla bilgi için VertivCo.com/Edge adresini ziyaret edin.

 Vertiv Hakkında

Vertiv; veri merkezleri, iletişim ağları ve ticari ve endüstriyel tesisler için önemli uygulamalar sağlayan kritik altyapılar tasarlar, uygular ve bunlar için servis hizmeti verir. Önceden Emerson Network Power adıyla bilinen Vertiv günümüzün gelişen mobil ve bulut bilişim pazarlarını Chloride®, Liebert®, NetSure™ ve Trellis™ markalarını içeren elektrik, ısı ve altyapı yönetim çözümleri portföyüyle destekliyor. Daha fazla bilgi için VertivCo.eu adresini ziyaret edin.     

İletişim:

Yiğit Emre Güney

T +90 216 586 79 74

E Yigit.Guney@VertivCo.com


INVESTORS
Genel Bakış

Dil ve Lokasyon